BBILBLIKKSjekk en bil
Hjem›Kjøpsråd›Toyota RAV4 (2006–) brukt: kjente feil, svakheter og hva du skal sjekke
Kjøpsråd

Toyota RAV4 (2006–) brukt: kjente feil, svakheter og hva du skal sjekke

Publisert 2. november 2026 · Av Mari Kristjansdottir

Sjekk akkurat din bil. Artikkelen dekker modellen. Rapporten dekker din bil: variant, motor, girkasse og registreringsår, med funnene som gjelder akkurat den.

Skriv inn registreringsnummeret

Bør du kjøpe brukt Toyota RAV4? For de fleste er svaret ja. Tysk kontrollstatistikk viser at drivaksler og drivlinje holder godt på alle generasjonene, og hybridene har få dokumenterte svakheter utover programvarekampanjer. Men Toyota RAV4 har også kjente feil, og den dyreste er 2,2 D-4D-dieselen i biler fra 2006 til 2009, som kan få høyt oljeforbruk og skadet topplokk. Toyota dekket den feilen i mange år, men den dekningen er utløpt. Denne guiden går gjennom RAV4-svakhetene per generasjon, hvilken automatkasse som sitter i hvilken bil, og hva du skal sjekke på visningen.

Toyota RAV4 kort forklart: XA30, XA40 og XA50

Guiden dekker tre generasjoner. Den eldre XA20 (2000–2005) er ikke med.

  • XA30 (2006–2012/2013): 2,0 bensin og 2,2 D-4D-diesel. Ny bensinmotor (Valvematic) og første dieselautomat fra 2009.
  • XA40 (2013–2018): 2,0 bensin, 2,0 og 2,2 D-4D, og fra 2016 den første RAV4 hybrid. Fra 2015 kom en 2,0-diesel fra BMW.
  • XA50 (2019–): i Norge nesten bare hybrid, med forhjulsdrift eller firehjulsdrift (AWD-i) med elmotor bak. Ladbar hybrid (plug-in) fra 2021.

Registreringsår 2012 og 2013 kan være både XA30 og XA40. Typebetegnelsen i vognkortet avgjør.

Navnefelle: Suzuki Across er en RAV4 plug-in med Suzuki-merke, og Lexus NX deler enkelte deler. Ingen av dem dekkes av denne guiden.

VariantHva det erSlik kjenner du den igjen
XA30Første generasjon i guidenRegistreringsår 2006–2012
XA40Andre generasjonRegistreringsår 2013–2018
XA40 hybrid2,5 bensin + elmotorer, ikke ladbarRegistreringsår 2016–2018, hybrid i registeret
XA50 hybrid2,5 bensin + elmotor(er), ikke ladbarRegistreringsår 2019–
XA50 plug-inLadbar hybrid med firehjulsdriftLadeluke, registreringsår 2021–

Motorer og girkasser: hvilke å velge og hvilke å være forsiktig med

Her ligger det viktigste rådet i guiden. «Automat» i registeret sier ikke hvilken automatkasse RAV4 har, og det henger tett sammen med motor og registreringsår:

MotorMotorfamilieAutomatgirkasseVurdering
2,0 bensin 1998 cc (XA30 2006–2009)1AZ-FE4-trinns automatIngen funn i guiden
2,0 Valvematic 1987 cc (XA30 2009–, XA40)3ZR-FAEMultidrive S (CVT)Ingen dokumentert svakhet
2,2 D-4D 136 / D-CAT 177 hk (XA30 2006–2009)2ADIkke levert (bare manuell)Topplokk og oljeforbruk, se feil 1
2,2 D-4D 150 hk (XA30 2009–, XA40 til 2015)2AD6-trinns automat (momentomformer)Ikke omfattet av Toyotas bulletin
2,0 D-4D 124 hk (XA40 2013–2015)1ADIkke levertIngen funn i guiden
2,0 D-4D 143 hk (XA40 2015–2018)BMW N47Ikke levertKjedeproblem ikke dokumentert på RAV4
2,5 hybrid (XA40 2016–2018, XA50)2AR / A25Ae-CVTProgramvarekampanjer, se tilbakekallinger
2,5 plug-in (XA50 2021–)A25Ae-CVTKampanje på DC-DC-omformer

To feller du skal kjenne til:

  • RAV4 XA30 2,0 bensin med automat kan være to ulike kasser. Biler med 1998 cc (2006–2009) har klassisk 4-trinns automat. Biler med 1987 cc (fra 2009) har Multidrive S. Slagvolumet står i vognkortet.
  • En diesel-RAV4 med automat fra før 2009 finnes ikke fra fabrikk i Europa. Ser du en slik bil i en annonse, er det en feil i annonsen, en feilregistrering eller en import. Sjekk vognkortet.

Om Multidrive S: Bilblikk har ikke funnet noen dokumentert svakhet på Multidrive S i RAV4. Det finnes eiere som beskriver plystrelyd fra kassen, men bare i eierforum. Toyota oppgir ikke et fast intervall for skift av CVT-olje.

Oppsummert: Vil du ha automat og minst mulig risiko, peker kildene mot en hybrid med e-CVT eller en bensinbil med Multidrive S og dokumentert service. Vil du ha diesel, er 2,2 D-4D 150 hk fra 2009 utenfor Toyotas kjente problemvindu, mens 2,2-dieselen fra 2006–2009 bare bør kjøpes med dokumentert utbedring.

Toyota RAV4 kjente feil: de viktigste svakhetene

Punktene under er delt i to. De første er verifisert av Bilblikk med to uavhengige kildetyper, for eksempel produsentinformasjon og kontrollstatistikk. De siste er under verifisering med bare én kildetype, eller med kilder bare fra USA og Storbritannia, og skal leses som «noe som er rapportert, sjekk selv». Ingen av funnene er bekreftet i en norsk kilde ennå.

1. 2,2 D-4D (2AD) i XA30 2006–2009: oljeforbruk, sot og topplokkpakning (verifisert, dyrt)

Gjelder: RAV4 XA30 med 2,2 D-4D 136 hk eller 2,2 D-CAT 177 hk, registrert 2006–2009 (produsert juli 2005 til desember 2008). Gjelder ikke 2,2 D-4D 150 hk fra 2009 eller XA40.

Hva skjer: Sot bygger seg opp på stemplene, motoren kan bruke mye olje, overopphetes, og topplokkpakningen kan ryke. Det kan ende med alvorlig motorskade. Toyotas tekniske servicebulletin 0730J beskriver feilen og produksjonsvinduet for RAV4, og regner oljeforbruk over 0,5 liter per 1 000 km som utenfor normalen. Bulletinen knytter også feilen til EGR, partikkelfilter (DPNR) og den ekstra dieselinjektoren i eksosen. Auto Bild skriver i sin TÜV-gjennomgang (september 2025) at den sterke dieselen i XA30 har problemer med EGR, injektorer og oljeforbruk. Toyota tok kostnaden i opptil 7 år eller 180 000 km og byttet mange motorer. Den dekningen er utløpt på alle biler i dag.

Slik sjekker du på visningen: Se at oljen er full på peilepinnen og at kjølevæsken står på merket. Se etter hvite rester rundt ekspansjonstanken, kjølevæskelukt og hvit røyk ved kaldstart.

Spør selgeren om: Er motoren byttet eller reparert hos Toyota, og finnes dokumentasjon? Må motoren etterfylles olje mellom servicene, og hvor mye?

2. Drivaksler og drivlinje holder godt (informasjon, verifisert)

Auto Bilds TÜV-gjennomgang (2025) viser at drivakslene holder på alle tre generasjonene, og at oljesøl er sjeldent. De svake punktene ved kontroll er bremser og parkeringsbrems, særlig på XA30 og XA40. ADACs veihjelpsstatistikk (2026) flagger RAV4 for startbatteriet, ikke for drivlinjen. Det betyr ikke at bilen du ser på er feilfri.

Slik sjekker du på visningen: Test parkeringsbremsen i en bakke. Kjenn etter vibrasjon i rattet ved oppbremsing.

Under verifisering: punkter som er rapportert, sjekk selv

  • XA30 firehjulsdrift: kobling i bakdiffen som brummer. Toyota har en bulletin og utvidet dekning i USA for 2006–2012-biler, der lageret i koblingen til bakakselen blir forurenset. I Europa er det bare dokumentert i britiske eierforum. Lytt etter brumming eller hyling bakfra som øker med farten, i 50–90 km/t, både med og uten gass. Spør om koblingen eller bakdiffen er byttet. Oljeskift løser ikke feilen ifølge eierne.
  • XA50 hybrid med firehjulsdrift: korrosjon på høyspentkabelen til bakre elmotor. Toyota har et serviceprogram i USA og Canada for 2019–2022-biler, der koblingen på den oransje kabelen kan korrodere og bilen til slutt ikke vil starte. I Europa er det bare kjent fra britiske eierforum, og det er ikke en tilbakekalling i Norge. Veisalt gjør det mer relevant her. Be verkstedet se på koblingen under bilen, og spør om bilen har hatt feilmelding fra hybridsystemet.
  • XA40 2,0 D-4D 2015–2018 (BMW-motor): registerkjede. Motoren er BMWs N47. Kjedeproblemet på N47 er kjent fra BMW-biler, men det er ikke dokumentert på RAV4 i Bilblikks kilder. Lytt etter rasling bak på motoren ved kaldstart.
  • Multidrive S: plystring eller ulyd. Bare eierforum. Lytt etter plystring når du slipper gassen, og spør om CVT-oljen er skiftet.
  • 12V-batteri. ADAC flagger startbatteriet. Spør om batteriets alder.

Tilbakekallinger på Toyota RAV4

Tilbakekallinger utføres uten kostnad hos merkeverksted. Ta med understellsnummeret og be verkstedet sjekke hva som er åpent på bilen, for selger har ingen kvittering å vise på en tilbakekalling som ikke er gjort. Datoene er produksjonsdatoer. Bilblikk har ikke fått bekreftet fra norsk importør hvilke kampanjer som gjelder norske biler.

TilbakekallingKode / referanseGjelderOmfang
Hybridsystemet kan slå seg av ved rask akselerasjon etter lang elkjøring i kuldeKBA 012423/012528, Toyota 23SD-003Hybrid og plug-in, bygget 11.2019–06.2021XA50, programvare
DC-DC-omformeren kan gi varmgang og brannfareSafety Gate A12/01675/23, Toyota 23SD-075Plug-in, bygget 11.2019–05.2022XA50
Takata-kollisjonsputerToyota-kampanjerFlere produksjonsperioder til 2017XA30 og XA40

Kulde-kampanjen er særlig relevant i Norge: Feilen oppstår når batterispenningen faller etter lang elkjøring i kaldt vær. Under verifisering: kampanjer på EGR-kjøler (diesel 2015–2018) og bærearm (XA50). Spør verkstedet om disse samtidig.

Toyota RAV4 EU-kontroll: hvordan går det på PKK?

Andel underkjent ved EU-kontroll per registreringsår, 2023–2025. Kilde: Statens vegvesen.

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Toyota RAV4 2013–2024, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
20134 26939 %50 %
20141 65539 %46 %
20156 57635 %40 %
20165 94233 %36 %
20178 60530 %31 %
20184 13430 %27 %
20199 50512 %23 %
20204 6969 %19 %
20219 04510 %19 %
202259914 %18 %
202312212 %27 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Toyota RAV4 2013–2024

Les tabellen slik: Eldre biler får naturlig flere anmerkninger. Sammenlign registreringsåret til bilen du ser på med årene rundt, og be om siste kontrollseddel for akkurat den bilen. Bremser og parkeringsbrems er typiske anmerkningspunkter på RAV4.

Service og vedlikehold: spørsmål til selger

Bilblikk har ikke funnet en norsk produsentkilde på serviceintervallene for RAV4, så vi gjengir dem ikke som fakta. Toyota oppgir ikke fast intervall for CVT-olje på Multidrive S. Still heller disse spørsmålene: Er bilen fulgt opp hos Toyota-verksted, og finnes servicehistorikken? Hvor mye olje har dieselmotoren brukt mellom servicene? Er olje i bakdiff og overføringskasse skiftet på firehjulsdrevne biler? Er hybridsystemet kontrollert ved service, og er programvarekampanjene utført? Er bremsevæsken skiftet?

10 spørsmål til selgeren av en Toyota RAV4

  1. Hvilken motor og girkasse har bilen, og hvilket registreringsår?
  2. Har 2,2-dieselen fått ny motor, nytt topplokk eller nye stempler hos Toyota?
  3. Må motoren etterfylles olje mellom servicene?
  4. Har bilen brummelyd bakfra i landeveisfart (XA30 firehjulsdrift)?
  5. Er koblingen eller bakdiffen byttet?
  6. Har hybridsystemet hatt feilmeldinger, og er kabelen til bakre elmotor kontrollert?
  7. Er CVT-oljen skiftet på Multidrive S?
  8. Er alle tilbakekallinger utført, særlig programvarekampanjene på hybriden? Kan vi sjekke understellsnummeret hos Toyota?
  9. Hva sa siste EU-kontroll om bremser og parkeringsbrems?
  10. Hvor gammelt er 12V-batteriet?

Sjekk akkurat din Toyota RAV4 Skriv inn registreringsnummeret på bilblikk.no, så får du funnene som gjelder din motor og girkasse, tilbakekallinger og EU-kontroll-statistikk.

Ofte stilte spørsmål om brukt Toyota RAV4

Er Toyota RAV4 en god bruktbil? For de fleste, ja. Drivlinjen holder godt ifølge tysk kontrollstatistikk. Den største risikoen er 2,2 D-4D fra 2006–2009 uten dokumentert utbedring.

Dekker Toyota fortsatt topplokkproblemet på 2,2 D-4D? Nei. Toyotas dekning gjaldt opptil 7 år eller 180 000 km og er utløpt.

Har RAV4 med BMW-diesel kjedeproblemer? Det er ikke dokumentert på RAV4. Kjedeproblemet på BMWs N47 er kjent fra BMW-biler. Lytt likevel etter rasling ved kaldstart.

Er RAV4 hybrid et trygt kjøp? Bilblikk har ikke funnet dokumenterte svakheter på e-CVT-drivlinjen. Sjekk at programvarekampanjen for kulde er utført, og be verkstedet se på høyspentkabelen bak på firehjulsdrevne biler.

Hva koster det å reparere topplokket på 2,2 D-4D? Bilblikk oppgir ikke pris uten norsk kilde. Be om pristilbud fra et verksted før kjøp.

Kilder

  • Toyota teknisk servicebulletin 0730J (AD-dieselmotorer), gjengitt av Toyota Owners Club
  • Auto Bild, Toyota RAV4 gebraucht, TÜV-gjennomgang, 23.09.2025
  • ADAC Pannenstatistik 2026, via auto motor und sport
  • Toyota-bulletin SB0080-13R1 og ZF4-kundebrev (USA), via cars.com og carcomplaints (bakdiff, under verifisering)
  • APA (Canada), Toyota-program CSP 22TE09 (høyspentkabel, under verifisering)
  • Toyota Owners Club, eiertråder om bakdiff, høyspentkabel og Multidrive S
  • KBA 012423/012528 via car-recalls.eu, og ÖAMTC 11.04.2023 (hybridsystem i kulde)
  • EU Safety Gate: A12/01675/23 (DC-DC-omformer)
  • parkers.co.uk, greencarguide.co.uk 2009 og Toyota UK media (motorprogram)
  • Statens vegvesen, EU-kontroll 2023–2025

Relaterte guider

  • Honda CR-V (2002–2023): kjente feil og svakheter
  • Mitsubishi Outlander (2007–2021, ikke PHEV): kjente feil og svakheter
  • Toyota Corolla og Auris (2002–): kjente feil og svakheter

Sjekk akkurat din bil. Artikkelen dekker modellen. Rapporten dekker din bil: variant, motor, girkasse og registreringsår, med funnene som gjelder akkurat den.

Skriv inn registreringsnummeret

Sist oppdatert 2. november 2026. Artikkelen bygger på Bilblikks verifiserte base og åpne data fra Statens vegvesen. Den erstatter ikke teknisk tilstandsrapport eller prøvekjøring. Funn beskriver kjente svakheter på varianten, ikke tilstanden til en bestemt bil. Feil i artikkelen? Skriv til post@bilblikk.no. Bilblikk AS, Oalsgata 65, 4316 Sandnes.

BBILBLIKK
Ett blikk. Hele bildet.

Bilblikk er en uavhengig tjeneste og er ikke tilknyttet Finn.no, forhandlere eller selgere. Kjøretøydata hentes fra åpne offentlige kilder. © 2026 Bilblikk

Bilblikk AS · Org.nr 938 620 040 · Oalsgata 65, 4316 Sandnes · post@bilblikk.no · 926 91 237

Salgsvilkår·Personvern·Om oss·Bruksvilkår·FAQ·Kjøpsråd·EU-kontroll