BBILBLIKKSjekk en bil
Hjem›Kjøpsråd›Peugeot 208, 2008, 308, 3008 og Citroën C3/C4 med 1,2 PureTech (2014–) brukt: kjente feil, svakheter og hva du skal sjekke
Kjøpsråd

Peugeot 208, 2008, 308, 3008 og Citroën C3/C4 med 1,2 PureTech (2014–) brukt: kjente feil, svakheter og hva du skal sjekke

Publisert 2. november 2026 · Av Mari Kristjansdottir

Sjekk akkurat din bil. Artikkelen dekker modellen. Rapporten dekker din bil: variant, motor, girkasse og registreringsår, med funnene som gjelder akkurat den.

Skriv inn registreringsnummeret

Bør du kjøpe brukt Peugeot eller Citroën med 1,2 PureTech? Svaret er ja, men bare med dokumentert vedlikehold. Den tresylindrede 1,2-litersmotoren sitter i en lang rekke populære biler fra Peugeot, Citroën, DS og Opel, og den kjører godt og bruker lite drivstoff. Men den har en registerreim som går i motoroljen, og den reimen kan brytes ned for tidlig. Stellantis har selv innført en kompensasjonsordning i Europa for følgene. Denne guiden går gjennom 1,2 PureTech kjente feil og svakheter, forklarer hvilke biler som har reim og hvilke som har kjede, og viser hva du skal sjekke på en Peugeot 208 eller 2008 brukt, en Citroën C3 eller tilsvarende.

1,2 PureTech kort forklart: tre generasjoner

GenerasjonTypeEffekt i registeretRegisterdriftPeriode (ca.)
Gen 1 sugemotorUten turbo (68–83 hk)50–61 kWReim i olje2012 →
Gen 1 turboPureTech 110/13081 / 96 kWReim i olje2014–2018
Gen 2 turboPureTech 100/110/130/15574 / 81 / 96 / 114 kWReim i olje (ny reimtype ca. 2017 og 2022)2018 → slutten av 2025
Gen 3 «Turbo 100» og mildhybridNy utgave, ca. 70 % nye deler74 kW, mildhybrid 100/107 kWKjede2023 →

Kildene for generasjonene er franske Caradisiac og Stellantis selv. Effekten på 74 kW finnes både på gen 2 med reim og gen 3 med kjede, og 100 hk-versjonen med reim ble bygget helt til slutten av 2025. Har bilen registreringsår 2023–2025 og 74 kW, må du derfor spørre selger eller merkeverksted om den har reim eller kjede. Effekt på 100 eller 107 kW betyr mildhybrid med kjede.

Modellene med 1,2 PureTech

MerkeModeller med reim i oljeRegistreringsår (ca.)
Peugeot208 I og II, 2008 I og II, 308 II, 3008 II, 5008 II, Partner/Rifter2012–2025
CitroënC3 III, C3 Aircross, C4 Cactus, C4 III, C5 Aircross, Berlingo III2014–2025
DSDS3, DS3 Crossback, DS72015–2025
OpelCorsa F, Mokka B, Crossland, Grandland2017–2025

Feller: Opel Corsa E og Mokka X (til 2019) har GM-motorer og er ikke omfattet. 1,6-litersmotoren som også heter PureTech i 308 GT og 3008, har kjede og er en annen motor. Elbilene e-208, e-2008, ë-C4, Corsa-e og Mokka-e har ikke denne motoren.

Motor og girkasse: hva du skal velge

MotorEffektVurdering
Sugemotor 68–83 hk50–61 kWReim i olje; færre rapporter enn turbo, egen tilbakekalling 2022–2024
Turbo 110/130 gen 1 (2014–2018)81 / 96 kWReim i olje og oljeforbruk; krev full historikk
Turbo 100–155 gen 2 (2018–2025)74–114 kWReim i olje og oljeforbruk til 2023; krev full historikk
Gen 3 Turbo 100 og mildhybrid (2023–)74 / 100 / 107 kWKjede; for ny til langtidsdata

Oppsummert: Den viktigste sjekken er ikke modellen, men servicehistorikken. En bil med oljeskift etter planen, riktig olje og dokumentert reimbytte er et helt annet kjøp enn en bil uten papirer. Gen 3 med kjede har ikke det samme reimproblemet, men den er for ny til at Bilblikk kan si noe om holdbarheten.

1,2 PureTech kjente feil: de viktigste svakhetene

Punktene under er delt i to. De første er verifisert av Bilblikk med to uavhengige kildetyper. Registerreima er dokumentert av fire ulike kildetyper: produsenten, EU-myndighetene, journalistikk og en forbrukerorganisasjon. De siste er under verifisering, og skal leses som «noe som er rapportert, sjekk selv».

1. Registerreima i olje brytes ned (verifisert)

Gjelder: Alle 1,2 PureTech med reim, sugemotor og turbo, registreringsår 2012–2025.

Hva skjer: Registerreima går i motoroljen og kan brytes ned for tidlig, særlig når bilen mest går korte turer og bensin havner i oljen. Biter av reima tetter oljepumpens sil, oljetrykket faller, og motoren kan få alvorlig skade. Biter kan også skade vakuumpumpen som gir bremseassistanse (se tilbakekallinger).

Dette er bekreftet av fire kildetyper:

  • Produsenten: Stellantis utvidet i 2024 og 2025 en kompensasjonsordning for 1,0 og 1,2 PureTech i Europa, med dekning i 10 år eller 180 000 km fra første registrering for oljetrykkfeil fra reimslitasje, ifølge Citroën UKs vilkår. Vilkårene krever service etter planen, de tre siste fakturaene, og diagnose og reparasjon i Stellantis-nettverket.
  • Myndighetene: EU Safety Gate (A12/01505/20 og A12/01504/20) beskriver slitasje på reima som skader vakuumpumpen.
  • Journalistikk: Caradisiac beskrev i 2022 hvordan reima brytes ned av drivstofffortynnet olje og tetter oljepumpesil, vakuumpumpe og ventiler. Ifølge Caradisiac ble reimintervallet endret fra 10 år/180 000 km til 6 år/100 000 km fra desember 2020.
  • Forbrukerorganisasjon: Belgiske Test-Achats beskrev i 2024 eieres erfaringer med reim som slites, tett oljefilter og fall i oljetrykk.

Om Stellantis' kompensasjonsordning gjelder i Norge, og hvordan Bertel O. Steen som norsk importør praktiserer den, er ikke fastslått. Bilblikk har ikke funnet norsk kilde på det.

Slik sjekker du på visningen: Sjekk at oljelampen slukker straks etter start. Følg med på varsellamper på prøveturen. Et merkeverksted kan måle reima.

Spør selgeren om: Når ble registerreima sist skiftet eller målt? Kan du vise servicehistorikk med oljeskift etter planen og riktig olje? Har bilen gått i nødmodus eller vist motorvarsel?

2. Turbo: høyt oljeforbruk (verifisert)

Gjelder: Turboversjonene (74, 81, 96 og 114 kW), registreringsår 2014–2023. Ikke sugemotoren.

Hva skjer: Turbomotoren kan begynne å bruke mye olje. Stellantis' vilkår skiller mellom to årsaker: stempelringer på turbo bygget april 2014 til juli 2018, og oljeutskiller på turbo bygget februar 2018 til februar 2023. UFC-Que Choisir har dokumentert eiersaker og et fransk gruppesøksmål. Caradisiac skriver at biler produsert fra 2023 ikke er berørt. Går oljenivået for lavt, kan motoren skades.

Slik sjekker du på visningen: Sjekk at peilepinnen viser fullt. Se etter blå røyk ved kaldstart og oljesøl rundt motoren.

Spør selgeren om: Må bilen etterfylles olje mellom servicene? Har motoren fått utbedringer hos merkeverksted?

3. Gen 3 med kjede (informasjon)

Gjelder: Turbo 100 og mildhybrid fra 2023.

Hva skjer: Stellantis har bygget om motoren med kjede i stedet for reim og rundt 70 % nye deler, ifølge Caradisiac. Problemet med reima er dermed adressert, men det finnes ingen langtidsdata som viser at nye svakheter ikke dukker opp.

Slik sjekker du på visningen: Spør hvilken versjon bilen har hvis den er fra 2023–2025 med 74 kW.

Spør selgeren om: Har bilen reim eller kjede?

Under verifisering: punkter som er rapportert, sjekk selv

  • Mildhybrid 2023– med tilbakekalling for startgeneratoren. Omtalt av auto motor und sport (ca. 80 000 biler i Tyskland), men Safety Gate-referanse er ikke funnet. Spør merkeverkstedet.
  • Reimintervall per modell. Bilblikk har ikke funnet en produsentkilde på det gjeldende intervallet, og kildene er uenige. Følg det merkeverkstedet oppgir for akkurat denne bilen.

Tilbakekallinger på 1,2 PureTech

Tilbakekallinger utføres uten kostnad hos merkeverksted. Ta med understellsnummeret og be verkstedet sjekke hva som er åpent på bilen, for selger har ingen kvittering å vise på en tilbakekalling som ikke er gjort.

Tre av de fire tilbakekallingene handler om vakuumpumpen. Biter fra registerreima kan skade den, og da blir bremsene tunge å tråkke fordi bremseassistansen faller bort. Merker du hard bremsepedal eller varsel om bremseassistanse, skal bilen ikke kjøres.

TilbakekallingKodeGjelderOmfang
Vakuumpumpe skadet av reimmateriale, bremseassistanse kan falle bortSafety Gate A12/01505/20 (Peugeot), A12/01504/20 (Citroën/DS)1,2 turbo 110/130 bygget 03.2013–04.2017220 000 i Frankrike (Caradisiac)
Vakuumpumpe: utilstrekkelig smøring, programvare og kontrollSafety Gate A11/00077/23Peugeot 208, 2008, 308, 3008, 5008, Partner bygget 04.2017–12.2020143 440 i Frankrike (Caradisiac), 9 362 i Sverige (Vi Bilägare)
Vakuumpumpe, samme feilSafety Gate A11/00078/23Citroën Berlingo, C3, C3 Aircross, C4, C4 Cactus, C4 Picasso, DS3 bygget 02.2017–11.2019. Opel Crossland X og Grandland X nevnt av Vi Bilägare–
Oljesprutdyser kan være skadet, motorstans og brannfareSafety Gate SR/00882/25Sugemotor 82/83 hk (60/61 kW) bygget 10.2022–12.2024, blant annet C3, 208 og Corsa68 000 i Frankrike (JournalAuto)

Bilblikk har ikke funnet norske tall for disse tilbakekallingene.

1,2 PureTech EU-kontroll: hvordan går det på PKK?

Andel underkjent ved EU-kontroll per registreringsår, 2023–2025. Kilde: Statens vegvesen.

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Peugeot 208 2014–2023, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
20141 03348 %46 %
20151 10543 %40 %
201685843 %36 %
201778635 %31 %
201835625 %27 %
201932623 %23 %
20202 31626 %19 %
20211 78226 %19 %
20224418 %18 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Peugeot 208 2014–2023

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Peugeot 2008 2014–2022, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
20141 36257 %46 %
20151 16049 %40 %
20161 16243 %36 %
20171 69836 %31 %
201889333 %27 %
201979127 %23 %
20201 90126 %19 %
20213 46726 %19 %
202216622 %18 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Peugeot 2008 2014–2022

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Peugeot 308 2014–2022, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
20142 30951 %46 %
20152 92650 %40 %
20161 70849 %36 %
20171 01841 %31 %
201835737 %27 %
201928231 %23 %
20205850 %19 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Peugeot 308 2014–2022

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Peugeot 3008 2014–2024, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
201466551 %46 %
201583848 %40 %
201646744 %36 %
20173 88334 %31 %
20181 84830 %27 %
20192 10625 %23 %
20201 12623 %19 %
20211 05714 %19 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Peugeot 3008 2014–2024

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Citroën C3 2016–2021, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
201624946 %36 %
20171 25647 %31 %
201880441 %27 %
201980733 %23 %
202017527 %19 %
20219217 %19 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Citroën C3 2016–2021

Andel ikke godkjent ved EU-kontroll, Citroën C4 2014–2021, per registreringsår
Reg.årKontrollerIkke godkjentLandssnitt samme år
20141 61862 %46 %
20151 95257 %40 %
20161 14456 %36 %
20171 79848 %31 %
201864641 %27 %
201979435 %23 %
202019634 %19 %
202114534 %19 %

Kilde: Statens vegvesen, åpne PKK-data, uttrekk 1. november 2026. Tall gjelder modellen samlet. Registreringsår med færre enn 30 kontroller per drivstoff er utelatt, samme terskel som i rapporten. Bearbeidet av Bilblikk.

Se hele statistikken for Citroën C4 2014–2021

Les tabellen slik: Motorskade fra registerreima viser seg sjelden på EU-kontrollen før det er for sent, så tabellen sier mer om bremser, lys og understell enn om motoren. Sammenlign registreringsåret du ser på med årene rundt, og bruk servicehistorikken til å vurdere motoren.

Service og vedlikehold: spørsmål til selger

Bilblikk har ikke funnet en norsk produsentkilde på serviceintervall eller reimintervall for 1,2 PureTech, så vi gjengir dem ikke som fakta. Kompensasjonsordningen i Europa krever service etter planen, så historikken er avgjørende både for motoren og for eventuell dekning.

  • Er oljen skiftet etter planen, og med olje etter Stellantis' spesifikasjon?
  • Har bilen gått mye korte turer?
  • Når ble registerreima skiftet eller målt?
  • Er vakuumpumpe-tilbakekallingen utført?

10 spørsmål til selgeren av en bil med 1,2 PureTech

  1. Har bilen sugemotor eller turbo, og hvilken effekt?
  2. Har bilen reim eller kjede (gjelder særlig 2023–2025)?
  3. Når ble registerreima skiftet eller målt?
  4. Kan du vise servicehistorikk med alle oljeskift?
  5. Må bilen etterfylles olje mellom servicene?
  6. Har bilen gått i nødmodus eller vist motorvarsel eller oljelampe?
  7. Har bremsepedalen noen gang vært hard, eller har det kommet varsel om bremseassistanse?
  8. Er tilbakekallingene for vakuumpumpen utført?
  9. Har bilen mest gått korte turer?
  10. Er bilen kjøpt ny i Norge?

Sjekk akkurat din Peugeot, Citroën, DS eller Opel Skriv inn registreringsnummeret på bilblikk.no, så får du funnene som gjelder din motor, tilbakekallinger og EU-kontroll-statistikk.

Ofte stilte spørsmål om brukt bil med 1,2 PureTech

Bør jeg unngå 1,2 PureTech? Ikke nødvendigvis, men kjøp bare en bil med dokumentert service. Uten historikk er risikoen for motorskade høyere.

Hvilke biler har kjede i stedet for reim? Gen 3 Turbo 100 og mildhybridene fra 2023. Biler med 74 kW fra 2023–2025 kan ha begge, så spør.

Gjelder Stellantis' kompensasjonsordning i Norge? Det er ikke fastslått. Spør norsk merkeverksted eller importøren direkte.

Er Opel med? Ja, Corsa F, Mokka B, Crossland og Grandland har 1,2 PureTech. Corsa E og Mokka X har ikke denne motoren.

Hva koster det å skifte registerreima? Bilblikk oppgir ikke pris uten norsk kilde. Be merkeverkstedet om pristilbud.

Kilder

  • Stellantis, pressemelding 07.05.2025 (kompensasjonsordning PureTech 1.0 og 1.2)
  • Citroën UK, «Puretech Message V2 2025» (vilkår, 10 år/180 000 km, produksjonsvinduer)
  • Opel Belgia, utvidet dekning PureTech (10 år/180 000 km)
  • EU Safety Gate A12/01505/20, A12/01504/20, A11/00077/23, A11/00078/23, SR/00882/25, via car-recalls.eu
  • Caradisiac, 25.05.2022 (reimnedbrytning, intervall 6 år/100 000 km), 13.12.2023 (tilbakekallinger), 03.04.2024 (ny reimgenerasjon, oljeforbruk) og om Turbo 100 gen 3
  • Test-Achats (Belgia), 10.09.2024
  • UFC-Que Choisir, 13.11.2024 (oljeforbruk, eiersaker)
  • Vi Bilägare (vakuumpumpe, svenske tall)
  • JournalAuto (oljesprutdyser, 68 000 biler)
  • auto motor und sport (mildhybrid startgenerator)
  • Statens vegvesen, EU-kontrolldata 2023–2025

Relaterte guider

  • Ford Fiesta, Focus, Kuga og Puma med 1,0 EcoBoost (2012–): kjente feil og svakheter
  • Toyota Yaris (2005–2024): kjente feil og svakheter

Sjekk akkurat din bil. Artikkelen dekker modellen. Rapporten dekker din bil: variant, motor, girkasse og registreringsår, med funnene som gjelder akkurat den.

Skriv inn registreringsnummeret

Sist oppdatert 2. november 2026. Artikkelen bygger på Bilblikks verifiserte base og åpne data fra Statens vegvesen. Den erstatter ikke teknisk tilstandsrapport eller prøvekjøring. Funn beskriver kjente svakheter på varianten, ikke tilstanden til en bestemt bil. Feil i artikkelen? Skriv til post@bilblikk.no. Bilblikk AS, Oalsgata 65, 4316 Sandnes.

BBILBLIKK
Ett blikk. Hele bildet.

Bilblikk er en uavhengig tjeneste og er ikke tilknyttet Finn.no, forhandlere eller selgere. Kjøretøydata hentes fra åpne offentlige kilder. © 2026 Bilblikk

Bilblikk AS · Org.nr 938 620 040 · Oalsgata 65, 4316 Sandnes · post@bilblikk.no · 926 91 237

Salgsvilkår·Personvern·Om oss·Bruksvilkår·FAQ·Kjøpsråd·EU-kontroll